Léto je sice fajn a vy v jeho průběhu můžete nosit jen lehké šaty, svetřík, pohodlné spodní prádlo a pohodlnou obuv, ale kromě toho zde také je celá řada rizik a úskalí. Ano, těhotenství sice není žádná nemoc, ale v létě může dát pořádně zabrat. Obzvláště třetí trimestr je v letním období náročný. Víte, čeho se v létě vyvarovat a jak si své těhotenství v létě užít?
Těhotenství a opalování
Sluníčko v létě láká, abyste se nechaly svést a vystavily své tělo slunečním paprskům, jenomže pozor, opalování v těhotenství je nebezpečné. Obzvláště v druhém trimestru hrozí, že může dojít v průběhu opalování k poškození plodu. Vaše tělo má navíc přirozeně vyšší teplotu a zvýšené hladiny některých hormonů zhoršují vaši termoregulaci, čímž zvyšují riziko přehřátí. Ve třetím trimestru pak při poloze na zádech dochází k útlaku dolní duté žíly a vám tak při opalování hrozí mdloby.
Dejte si pozor na přehřátí
V těhotenství je přirozené, že máte až o půl stupně Celsia vyšší teplotu, jenomže právě díky tomu máte větší sklon k přehřátí. Kvůli hormonům také v létě vysokou teplotu hůře regulujete a snášíte, a proto se z domu nehněte bez láhve s vodou. Držte se dostatečného příjmu tekutin! Pijte neperlivou vodu, ovocné šťávy, případně ovocné čaje. V průběhu dne se vyvarujte pochůzek a raději tento čas travte doma, někde ve stínu, nikoliv však v průvanu a u klimatizace. Ven choďte pouze ráno anebo pak večer. S procházkami ani s výlety to nepřehánějte, neměly by být dlouhé a náročné.
Otoky
V létě až 80 % těhulek trápí otoky nohou i prstů u rukou, které často také doprovází i brnění prstů a křeče lýtek. Za tyto nepříjemné symptomy může právě hromadící voda v měkké tkáni, která tlačí na okolní nervy. Důležité je udržovat i v tomto období dostatečný pohyb, protože vám jinak hrozí i další zdravotní problémy jako vysoký tlak, bílkovina v moči anebo dokonce trombóza. Při každé vhodné příležitosti si dopřejte chvilku klidu s nohama zvednutýma do výše.
Koupání
Koupání v tomto období láká stejně jako opalování, ale i zde dávejte pozor, do jaké vody vlezete. Čím více se blížíte k termínu porodu, tím více je koupání rizikové. Ženy, obzvláště v těhotenství ohrožuje velké riziko zánětu močových cest a také gynekologické záněty. V průběhu těhotenství proto raději zapomeňte na přírodní koupání, kdy nevíte, co ve vodě je (sinice, bakterie apod.). Nevhodné jsou také veřejné lázně a termální koupele. Koupání v moři ano, ale jen tehdy, když nejsou vlny, jelikož nárazy do břicha by mohly poškodit plod anebo vyvolat předčasný porod. Riziko na vás čeká i v domácím prostředí, kde jsou bazény často přechlorované. Ty pak vysušují a dráždí kůži i sliznice. Koupejte se pouze s doprovodem a po každé koupeli se ihned převlékněte do suchých plavek!
Co jíst v létě
Riziko potravinové nákazy salmonelózou anebo listeriózou je všeobecné, ale pro těhotné může mít takováto nákaza fatální následky. Vyhněte se proto konzumaci grilovaného masa, pomazánek, salátů a ne zcela kvalitně připraveného masa. Zeleninu si rozhodně dopřejte, avšak i tu nejprve důkladně umyjte pod proudem teplé vody.
Cestování v těhotenství
Léto jsou dovolené a cestování. Moderní těhotenství se nenechává zastavit a cestuje, dokud to jde. Jenomže i zde byste se měly mít na pozoru. První trimestr je u většiny žen náročný, doprovází je nevolnosti a velká únava. Ve třetím trimestru zase existuje velké riziko předčasného porodu anebo samovolného pozdního potratu. Letecké společnosti dokonce od 28. týdne vyžadují lékařské potvrzení o schopnosti letu. Nejlepší dobou pro cestování je tedy druhý trimestr, i tu však mějte na paměti, že byste měly mít se sebou dostatek tekutin, pohodlné oblečení i obutí a v průběhu cesty dělejte časté zastávky.
Přejeme vám příjemně prožité léto, bez otoků a komplikací, a nezapomeňte v jeho průběhu řádně odpočívat.
Foto: Pixmac.cz
0 komentáøù