Potřeba zachycovat důležité životní okamžiky je stará jako lidstvo samo. Už pralidé znázorňovali významné události malbou na stěny jeskyní, o několik tisícovek let později byly u bohatých populární malby na plátno a dnes hraje prim fotografie. Jenže jak si mezi přehršlí fotografických přístrojů vybrat ten pravý?

 

Ještě před několika lety jsme fotoaparát vozili jen na dovolenou, případně ho vytáhli ze šuplíku při narozeninových oslavách nebo rozbalování vánočních dárků. Všechny totiž byly na filmy a jejich vyvolání stálo nemalé peníze. Takže se při focení šetřilo a čekalo se na ten nejlepší okamžik pro zmáčknutí spouště. Dnes už je trh plně zásoben nejrůznějším typem digitálních fotoaparátů, na spotřebním materiálu už šetřit nemusíme a o to víc peněz můžeme investovat do kvalitního přístroje.

 

Digitální fotoaparát nebo zrcadlovku?

Klasické digitální fotoaparáty se často řadí mezi kompakty. Nezřídka jsou tak malé, že se vejdou do kabelky a vy tak neprošvihnete žádný okamžik hodný zaznamenání. Velkou výhodou je většinou nižší cena a snadnost ovládání. Stačí jen nastavit správný režim, namířit na objekt a zmáčknout spoušť. Během chvilky se můžete svými výtvory kochat v počítači a dál s nimi pracovat podle libosti. Zkušeným fotografům ale automatický kompakt stačit nebude, řada z nich vám řekne, že bez zrcadlovky prostě dobrou fotku neuděláte. Pokud tedy máte ambice fotografovat častěji a hlavně kvalitně, bez zrcadlovky to asi nepůjde. Určené jsou jak pro nadšené fotografické amatéry, tak pro profíky. Existuje k nim totiž spousta doplňků v podobě výměnných objektivů, blesků nebo battery gripů a vy si můžete s přístrojem hrát podle libosti a nastavovat ho podle aktuální potřeby. Chce to jen trochu cviku.

 

Jak na krásné fotky

Vyfotit dobrou fotografii je opravdu umění. Pokud nemáte s focením žádné zkušenosti, určitě se vám budou hodit naše tipy:

  • Malé děti vyžadují při focení trpělivost. Lehněte si k nim na zem a čekejte na ten správný okamžik. Profesionálové doporučují cvakat spouští víc než u dospělých, abyste zachytili tu správnou chvíli.
  • Pokud chcete udělat opravdu dobrou momentku, nastavte si na kompaktním fotoaparátu režim pro sport. Přístroj bude po zmáčknutí spouště reagovat rychleji, a vy tak s větší jistotou zachytíte prchavé okamžiky.
  • Dejte si pozor na rušivé předměty na fotce. Před zmáčknutím spouště se na displeji přesvědčte, že fotografovaný nestojí třeba pod jeleními parohy, které by mu na fotce "rostly" z hlavy.
  • Nikdy nefoťte proti slunci.
  • Na každý typ fotografie si vyberte ten správný režim. Pokud necháte vše na automatu, nemusí se fotky povést. Krásným příkladem jsou noční snímky, které bez nočního režimu prostě nepořídíte.

 

Foto: FotoŠkoda


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Share