První, co spatříte, když vstoupíte do bytu, bývá předsíň. Předsíň by tedy měla být reprezentativním místem, které pozdraví každého, kdo přijde, vstoupí do bytu, nebo kdo se jen zastaví v otevřených dveřích. Jak vybavit předsíň příjemně, nenuceně a útulně? Co když bydlíte v malém bytě, který má ještě menší předsíň? Jak takovou malou předsíň vybavit?

Disponuje váš byt malou předsíní? Neumíte si s ní poradit? Nejde o nic neobvyklého. Většina lidí u nás bydlí v klasických panelácích, které mají jen malinkatou předsíň. Navíc panelákové předsíně jsou příliš tmavé, stísněné a neútulné. Málokdo ví, jak si s takovou tmavou kobkou poradit. My vám přinášíme inspiraci, díky které proměníte stinný kout na rozjasněné místo plné života.

 

Praktičnost na prvním místě

S ohledem na to, že předsíni dáme funkci jiné místnosti jen těžko, je tedy potřeba zachovat její původní funkční a praktický účel. Při plánování jejího přeměňování a vybavování je potřeba myslet na věci, které by v předsíni měly zůstat. V předsíni by neměl chybět botník, rohožka a věšák, popřípadě nádoba na deštníky.

Ostatní věci záleží jen a jen na nás a naší fantazii.

 

První krok – malování

V první řadě bychom se měli pustit do malování. Předsíň je většinou místem bez oken, proto je potřeba vnést do ní trochu světla. Světlo do tmavých koutů dostaneme právě použitím světlých a živých barev, které místnost opticky zesvětlí a navíc i zvětší (co víc si přát). V předsíni se nemusíte bát ani bílé barvy, doplníte-li ji vhodně s vybavením a dekoracemi. Pokud nejste vyznavači tradiční bílé, nebo se bojíte použít bílou v místnosti, kam člověk vchází se špinavými botami, mokrými kabáty a zablácenými domácími mazlíčky, můžete vyzkoušet jakýkoli jiný světlý odstín. Zalíbit by se vám mohli tóny smetanové, lehkého mokka a pastelových barviček.

 

Druhý krok – vybavení

Jak již bylo řečeno, předsíň by měla disponovat botníkem a věšákem. Pokud zde máte dostatek místa, můžete sem umístit i mnohé další úložné prostory. Zvolíte-li světlou barvu výmalby, pak nábytek volte buď v provensálském stylu (tedy bílý), nebo tmavě hnědý až černý.

 

Třetí krok – optické zvětšení

Celou dobu je řeč o malých předsíních, proto nesmíme zapomenout na to, co je při jejich vybavování hlavní, a to optické zvětšení. Již u kapitoly o výmalbě jsme si řekli, že pro optické zvětšení jsou vhodné světlé barvy. Místnost opticky zvětší i aplikace zrcadel a vhodného osvětlení. O zrcadlech se asi nemusíme sáhodlouze rozepisovat. Stačí říct, že zrcadlo by v předsíni chybět nemělo, chceme-li ji zvětšit. Zrcadlo totiž dokáže otevřít celý prostor. Posledním pravidlem optického zvětšení je osvětlení. Světla volíme spíše světlejších odstínů, do žluta zbarvené osvětlení místnost zmenšuje a zútulňuje.

 

Čtvrtý krok – dekorace

Jde sice o pouhopouhou předsíň, to však neznamená, že bychom si v ní neměli vyhrát s dekoracemi. Jako dekorace vhodné do předsíně nám poslouží obrázek, vtipná nádoba na deštníky, stylová rohožka či dokonce řezaná či živá kytička.

 

Foto: Butlers


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Share